Registruotis
Prisijungti
Greitoji paieška
Daugiau nei 350 pirčių visoje Lietuvoje!
Turkiška pirtis – hamamas
Straipsnio data: 2011-12-17

Didžiuliai akmeniniai pastatai aukštais kupolais, pro kuriuos patenka šviesa ir grynas oras. Pastatai, išpuošti marmuro kolonomis, su gausybe fontanų. Tai - Turkijos bendrosios pirtys. Įspūdingi senoviniai pastatai, skirti prausimuisi. Tačiau tai – ne vienintelė hamamų funkcija.


Turkiškos pirties tradicijos

Nuo seno turkiška pirtis buvo daugiau negu tik vieta nuprausti kūnui: vieta, intymiai susijusi su kasdieniniu gyvenimu, kur bet kokios visuomeninės padėties žmogus, nesvarbu, senas ar jaunas, turtingas ar vargšas, miestietis ar kaimietis galėjo laisvai apsilankyti. Tai buvo vieta pabūti kartu, pabendrauti bei sužinoti naujienas ir gandus.

Turkiškos pirties formavimuisi daug įtakos turėjo musulmoniškoji švaros samprata. Laikui bėgant turkiška pirtis tapo institucija su giliais papročiais. Turkiška pirtis formavosi kelių tautų tradicijų pagrindu: Turkijos, Romos ir Bizantijos gyventojų. Daugiausia pirčių pastatyta Osmanų Imperijos laikais.

Tiek moterys, tiek vyrai mielai naudojosi hamamu, kas turkiškai reiškia pirtį, tačiau skirtingu metu, atskirai, be to, kai kurios pirtys buvo skirtos tik vienai lyčiai.

Kiekvieno individo gyvenime hamamas užėmė svarbią vietą nuo pirmųjų žmogaus gyvenimo savaičių iki pat gyvenimo saulėlydžio. Svarbios gyvenimo progos kai kuriose Turkijos vietovėse net iki šiol švenčiamos pirtyje, pavyzdžiui, 40-oji naujagimio diena, nuotakos apeiginis prausimasis, vyrų išlydėjimas į karą ir kt. Anksčiau buvo labai paplitusios gedulo ceremonijos hamame.

Į hamamą buvo kviečiama ir atvykus svečiams, taip išreiškiant svetingumą. Taigi turkiška pirtis yra neatsiejama šios tautos kultūros dalis.

Pasakojama, kad kai jokie daktarai negalėjo išgydyti Egipto karalienės Kleopatros nesibaigiančio galvos skausmo, vienas jaunas vyrukas pasiūlė vaistą, kurio veiksmingumu iš pradžių niekas nepatikėjo. Tai buvo putų masažas turkiškoje pirtyje. Ir šiais laikais ten lankomasi sveikatos sumetimais: kenčiant nuo galvos ir kitų skausmų, nutukimo ir kt.


Turkiškos pirties procedūros

Tik įėjus į turkišką pirtį patenkama į patalpą, vadinamą „camekan“ – kvadrato formos kiemą su fontanu, kurį supa mažos persirengimo kabinos. Lankytojai čia gauna specialų apavą, kadangi basomis ant įkaitusių marmuro grindų vargu ar ištvertų. Toliau einama į mažą patalpą atvėsimui „sogukluk“, o iš jos – į „hararet“ – karštą marmurinę garinę. Marmurinė pakyla žymi garinės centrą. Aplinkui įtaisyti marmuriniai suolai, ant kurių sėdima prieš prasidedant pagrindinei procedūrai – kūnas turi įkaisti, kad oda suminkštėtų ir atsivertų poros.

Kai kūnas paruoštas, besimaudantysis gulasi ant marmurinės pakylos. Pirtininkas apipila lankytoją šiltu vandeniu ir pradeda prausimo procedūrą, vadinamą „kese“: šveičia visą kūną didele iš šiurkščios vilnos numegzta kumštine pirštine nuo galvos iki pirštų galiukų. Po tokio prausimo kūnas lieka švarus ir „lengvas“.
Tačiau tai tik „apšilimas”: kuomet lankytojas atsipalaiduoja ir jo sąnariai „suminkštėja”, metas kitam etapui – putų masažui. Visas kūnas padengiamas muilo putomis ir pradedamas masažas.

Puslapis 1 iš 2 Sekantis >>
Rašyti komentarą
Pranešti jei kasnors dar parašys komentarą šiam straipsniui

Naujienlaiškis

Norėdami užsiprenumeruoti naujienlaiškį įveskite savo el. pašto adresą
Pirtininko išmintis
Nė vienas vyras neišsižadėtų saunos kaitros ir šulinio vandens gaivos
Priežodis
Skelbimai
Profesionalios pirtininko - masažuotojo paslaugos visoje Lietuvoje.
Dirbu su įvairaus dydžio grupėmis arba vienu žmogumi. Mano tikslas - suteikti kokybišką paslaugą, kad žmogus pajustų pirties malonumą, atsipalaiduotų ir...
Jauki ir nedidelė pirtis šalia Vilniaus tikros pirties gerbėjams. Puikiai pritaikyta vanotis ir vanoti.  Galima šveisti kūną druska, kava, moliu  ir kitomis priemonėmis. Vienu metu patogiai telpa 6 - 8 žmonės. Pirtyje stovi...
Atliekame įvairius staliui skirtus darbus. Įrenginėjame pirtis, priešpirčius, terasas ir pavesines. Konsultacija telefonu: +37068222436