Registruotis
Prisijungti
Greitoji paieška
Daugiau nei 350 pirčių visoje Lietuvoje!
Japoniška pirtis: ofuro ir sento
Straipsnio data: 2011-12-08

Japonijoje pirtis – ne tik higienos priemonė, tai, kaip ir daugumoje kitų tautų, susitikimų, pokalbių, poilsio vieta. Visuomeninėse pirtyse dažnai veikia restoranai, kino salės, skaityklos.


Pirties svarba Japonijoje

Senoviniuose japonų mituose apie pasaulio sukūrimą kalbama, kad šios šalies dievai maudydamiesi sukūrė Visatą. Ritualinį apsivalymą ir asmeninę švarą Japonijos istorijoje pabrėžė Shinto religinės tradicijos. Vakaruose švara pradėta vertinti ne taip ir seniai, o Japonijoje švara visuomet asocijavosi su dievybėmis.

Japonijos salyne gausu geoterminių šaltinių bei gėlo vandens, todėl švaros laikymasis visuomet buvo paprastas ir pigus. Karštas vanduo, nepaliaujamai trykštantis iš žemės, per amžius ramino pavargusius raumenis, apvalydavo kūną ir sielą.

Visuomeninės pirtys užėmė pagrindinę vietą budistų šventyklose jau nuo VII a. O vėliau didžiulės miesto pirtys tapo visuomenės bendravimo, susirinkimų centrais. Šios pirtys Japonijos miestuose atitiko Europos bei Amerikos miestų centrinę aikštę, miesto parką ar vietinę smuklę: tai buvo vieta draugams ir miestelėnams susitikti, sužinoti naujienas bei gandus.

Japonai į pirtis susirinkdavo atsipalaiduoti, čia buvo demokratinė atmosfera, kur nepaisoma hierarchinių skirtumų, taip stipriai pabrėžiamų kitose socialinėse situacijose. Kita vertus, kaip gali būti griežtai išskiriamos socialinės klasės, kuomet visi yra nuogi?


Ofuro ir sento – du magiški žodžiai pirties mėgėjams

Tradicinė japonų pirtis gerokai skiriasi nuo kitų, mums įprastų pirčių. Japonams pirtis - tai pasyvus buvimas labai karšto vandens, siekiančio iki 45°C, pripildytame inde, kuriame ne kiekvienas ištvertų. Tas indas, vadinamas ofuro, - tai medinė statinė su specialiais suolais, kad būtų galima atsipalaiduoti pusiau gulomis.

Tradicinėms ofuro statinėms gaminti naudojama itin kokybiška mediena, pavyzdžiui, hinoki (japoniškas kiparisas) ar maki (kiniška juodoji pušis). Tačiau yra ir masiškai gaminamos vonios iš plastmasės, grūdinto stiklo, plieno.

KVisuomeninės pirtys Japonijoje vadinamos sento. Miesto pirtyse atskirai maudosi vyrai ir moterys. Tokioje pirtyje paprastaia būna keli didžiuliai mediniai kubilai arba negilūs baseinėliai, kuriuose telpa 5-10 žmonių.
Japonai tokiame baseinėlyje sėdi apie 30-40 min., o po to, išlipę iš vandens, šiurkščiu rankšluosčiu ar specialia plaušine išsitrina visą kūną. Po tokio masažo vėl šoka į baseiną.

Japonų medicinos tyrimai įrodė, kad ofuro ir sento padeda atsipalaiduoti, mažina įtampą ir stresą. Tokia pirtis savo naudingomis gydomosiomis ir profilaktinėmis savybėmis, teigiamai veikia kraujotakos sistemą ir inkstų veiklą, mažina reumato skausmus ir padeda aktyvinti medžiagų apykaitą.

 

Svetainės Pirtyje.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško Pirtyje.lt administracijos sutikimo draudžiama.

Rašyti komentarą
Pranešti jei kasnors dar parašys komentarą šiam straipsniui

Naujienlaiškis

Norėdami užsiprenumeruoti naujienlaiškį įveskite savo el. pašto adresą
Pirtininko išmintis
Spygliuočių (pušų, kadaginę) vantą 10 min. pamirkykite labai karštame vandenyje. Kai tik suminkštės, galite pertis. Tokia vanta periamasi, kai oda gerai sušyla.
Skelbimai
Profesionalios pirtininko - masažuotojo paslaugos visoje Lietuvoje.
Dirbu su įvairaus dydžio grupėmis arba vienu žmogumi. Mano tikslas - suteikti kokybišką paslaugą, kad žmogus pajustų pirties malonumą, atsipalaiduotų ir...
Jauki ir nedidelė pirtis šalia Vilniaus tikros pirties gerbėjams. Puikiai pritaikyta vanotis ir vanoti.  Galima šveisti kūną druska, kava, moliu  ir kitomis priemonėmis. Vienu metu patogiai telpa 6 - 8 žmonės. Pirtyje stovi...
Atliekame įvairius staliui skirtus darbus. Įrenginėjame pirtis, priešpirčius, terasas ir pavesines. Konsultacija telefonu: +37068222436