Registruotis
Prisijungti
Greitoji paieška
Daugiau nei 350 pirčių visoje Lietuvoje!
Gero garo paslaptys: krosnies akmenys
Straipsnio data: 2011-12-19

Ant įkaitusių akmenų užpylus vandens, susidaro garas – bene svarbiausias geros pirties elementas. Nuo akmenų kokybės ir kiekio tiesiogiai priklauso ir garo, taigi ir pačios pirties, kokybė. Dėl to įrengiant pirtį, o taip pat ir naudojant jau seniau pastatytą pirtelę, krosnies akmenims reiktų skirti ypatingą dėmesį.

Į krosnį tinka ne bet kokie akmenys. Paprastai pirtyse naudojami vulkaninės kilmės akmenys – jie yra atsparūs dideliems temperatūros pokyčiams. Tuo tarpu minkšta uoliena, tokia kaip, tufas ar kalkakmeniai, netinka. Taip pat pirties krosniai labai tinka akmenys, gulėję vandenyje, pavyzdžiui, nugludinti upės akmenys ar akmenys nuo jūros kranto.

Kiek reiktų krauti akmenų, kad pirties garas būtų geras? Atsakymas paprastas – akmenų kiekis priklauso nuo pirties dydžio. Paprastai skaičiuojama, jog 10 m2 ploto pirties garinėje reiktų į krosnį prikrauti 100 kg akmenų, atitinkamai, jei garinės plotas 20 m2, tuomet ir akmenų reiktų dvigubai daugiau. Taisyklė viena – kuo daugiau akmenų, tuo daugiau sukaupiama šilumos, tuo geresnį garą galima išgauti. Tačiau lazdos perlenkti nereikėtų: jei akmenų per daug, oras per juos necirkuliuoja, tad ir pirtis atitinkamai nešyla.

Stambesni akmenys dedami į apačią, virš jų – smulkesni. Rekomenduojama, kad pirties akmenys būtų kiek įmanoma panašaus dydžio, kad mažesni akmenys neįkristų tarp didžiųjų taip užtverdami kelią oro cirkuliacijai. Mažiausi akmenys turėtų būti apie 10 cm skersmens.

Klysta tie, kurie galvoja, jog sykį prikrovus į krosnį akmenų, jie išliks visam laikui. Nuo kaitros ir nuolatinio laistymo šaltu vandeniu akmenys nusidėvi, ima trūkinėti ir byrėti, todėl juos reiktų keisti naujais. Tą rekomenduojama daryti kartą į metus, arba priklausomai nuo to, kaip dažnai naudojatės pirtimi.

 

Naudinga žinoti:

  • Statant medinę pirtį reiktų nepamiršti, kad medienos savybė yra sugerti šilumą, ją išlaikyti ir lėtai grąžinti į patalpas. Taigi esant galimybei tokioje pirtyje geriau rinktis masyvią malkomis kūrenamą krosnį, o ne greitai šylančią ir vėstančią elektrinę saunos krosnelę.
  • Pirtyje, kur klimatas nėra įprastas mūsų organizmui, ypač svarbu, kad būtų užtikrintas saugumas: patartina vengti aštrių kampų, įrengti apsaugines nuo krosnies groteles, nes prisilietę prie įkaitusio metalo neišvengsite traumų.


Svetainės Pirtyje.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško Pirtyje.lt administracijos sutikimo draudžiama.

Rašyti komentarą
Pranešti jei kasnors dar parašys komentarą šiam straipsniui
Komentarai
ramunas_pirties_piramides_pirtininkas
Parašė: 2012-01-06
kažkaip keista kad neužsiminta apie tikrų pirties krosnių akmenis ......

Naujienlaiškis

Norėdami užsiprenumeruoti naujienlaiškį įveskite savo el. pašto adresą
Pirtininko išmintis
Eterinis kadagių aliejus plačiai vartojamas gydant įvairias persišaldymo ligas ir susilpnėjusį imunitetą.
Skelbimai
Profesionalios pirtininko - masažuotojo paslaugos visoje Lietuvoje.
Dirbu su įvairaus dydžio grupėmis arba vienu žmogumi. Mano tikslas - suteikti kokybišką paslaugą, kad žmogus pajustų pirties malonumą, atsipalaiduotų ir...
Jauki ir nedidelė pirtis šalia Vilniaus tikros pirties gerbėjams. Puikiai pritaikyta vanotis ir vanoti.  Galima šveisti kūną druska, kava, moliu  ir kitomis priemonėmis. Vienu metu patogiai telpa 6 - 8 žmonės. Pirtyje stovi...
Atliekame įvairius staliui skirtus darbus. Įrenginėjame pirtis, priešpirčius, terasas ir pavesines. Konsultacija telefonu: +37068222436