Registruotis
Prisijungti
Greitoji paieška
Daugiau nei 350 pirčių visoje Lietuvoje!
Beržinė vanta – pirties karalienė
Straipsnio data: 2011-12-01

Vantos – neatskiriama drėgnosios pirties procedūrų dalis. Paprotys vanotis beržinėmis ar kitokių rūšių vantomis atėjo iš senovės. Tačiau šiuolaikinis mokslas pagrindė pėrimosi vantomis naudą – tą įrodo chemijos, medicinos, fiziologijos mokslų stebėjimai ir išvados. Tinkamai paruošus tam tikros rūšies vantą, išgaunama visa medžio ar augalo energija ir gydomosios savybės.

Pirtyje gali būti naudojami beveik visi augalai – kiekvienas su savo gydomosiomis ir kitomis teigiamomis savybėmis. Tačiau drąsiai galima sakyti, jog populiariausia ir visiems geriausiai žinoma yra tradicinė beržinė vanta.

Beržinė vanta turi daugybe teigiamų savybių. Ji padeda skaudant raumenims, ypač norint juos atpalaiduoti po fizinių pratimų. Taip pat gerai valo odą, greitina žaizdų, nubrozdinimų gijimą, be to, gerina nuotaiką, ramina. Beržinės vantos praplečia mažuosius bronchus, todėl išsipėrus lengva kvėpuoti. Beržinė vanta ypač rekomenduojama ką tik metusiems rūkyti, taip pat sergantiems astma. Vantų nuoviras naudingas galvos odai: stiprina plaukus ir naikina pleiskanas.

Chemiškai ištyrus beržo lapus paaiškėjo, kad juose yra eterinio aliejaus, raugų, vitamino C, provitamino A. Dėl to ir žmonių, kurie bent sykį per savaitę periasi beržine vanta, oda yra elastinga bei lygi.

Vantoms rišti tinka ne visi beržai. Patariama imti tik plonas, ilgas, lanksčias, tankiais lapais apžėlusias ir nusvirusias šakeles. Svyruoklių šakų lapeliai tvirtai laikosi, vanta net sausa būna „vikri“ ir lengva, o karštame vandenyje gerai iššunta ir pasidaro minkšta. Nepatariama vantas rišti iš sąžalyno: čia naujos šakelės auga iš senų šaknų, stiebiasi į viršų, yra šiurkščios ir sausokos, o lapai gysloti, su trumpais ir smulkiais koteliais. Ir sudžiovinta tokia vanta niekam tikusi – sunki, aštri, ilgai šunta, lapai greit nubyra, limpa prie nuogo kūno.

Senovėje vantos rišimas buvo labai rimtas darbas. Jas paprastai rišdavo po Sekminių (antroji birželio pusė) iki Žolinių (rugpjūčio vidurys). Tačiau sveikatai naudingiausios ir geriausios tos, kurias pjauna vasaros saulėgrįžos metu, kai beržo lapai visiškai subrendę.


Svetainės Pirtyje.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško Pirtyje.lt administracijos sutikimo draudžiama.

Rašyti komentarą
Pranešti jei kasnors dar parašys komentarą šiam straipsniui

Naujienlaiškis

Norėdami užsiprenumeruoti naujienlaiškį įveskite savo el. pašto adresą
Pirtininko išmintis
Jei nuotaika bloga, ir nepadeda net sauna – kitų priemonių nebėra.
Suomių patarlė
Skelbimai
Profesionalios pirtininko - masažuotojo paslaugos visoje Lietuvoje.
Dirbu su įvairaus dydžio grupėmis arba vienu žmogumi. Mano tikslas - suteikti kokybišką paslaugą, kad žmogus pajustų pirties malonumą, atsipalaiduotų ir...
Jauki ir nedidelė pirtis šalia Vilniaus tikros pirties gerbėjams. Puikiai pritaikyta vanotis ir vanoti.  Galima šveisti kūną druska, kava, moliu  ir kitomis priemonėmis. Vienu metu patogiai telpa 6 - 8 žmonės. Pirtyje stovi...
Atliekame įvairius staliui skirtus darbus. Įrenginėjame pirtis, priešpirčius, terasas ir pavesines. Konsultacija telefonu: +37068222436