Registruotis
Prisijungti
Greitoji paieška
Daugiau nei 350 pirčių visoje Lietuvoje!
Į ką atkreipti dėmesį įrengiant pirties plautus?
Straipsnio data: 2014-02-24

Įrengiame pirties plautus: į ką atkreipti dėmesį

Pirties neįsivaizduojame be plautų – skirtingais lygiais prie sienų išdėstytų suolų, ant kurių ir vyksta pagrindinis „pirties veiksmas“. Ne veltui patyrę pirtininkai sako, kad naudingas pirties plotas yra lygus aukščiausio plauto plotui. Tinkamai įrengti plautai pirtelėje – patogumas ne tik pirties lankytojams, bet ir vanotojui.

Plautų matmenys

Plautų dydis priklauso nuo pirties garinės matmenų. Plautai paprastai būna kelių pakopų – dviejų ar trijų. Tuomet kiekvienas pirties lankytojas gali pasirinkti sau tinkamą karščio „lygį“: kuo aukščiau, tuo daugiau karščio.

Plautų plotis paprastai būna 60-70 cm. Tokie plautai yra patogūs gulėti. Jei plautas bus naudojamas tik kaip suolas sėdėjimui, pakaktų ir 40 cm pločio. Jei ketinate patogiai įsitaisyti užsikėlę ant plauto ir kojas bei atsirėmę į sieną, tuomet reiktų įrengti apie 90 cm pločio plautus. Dažnai viršutinis plautas įrengiamas kiek platesnis, patogus atsigulti ir pertis, o apatinis – siauresnis, pritaikytas sėdėjimui – juk ant jo dažniausiai tik apšylama. Plautų aukštis turi būti matuojamas ne nuo grindų, o nuo lubų. Aukščiausias plautas turėtų būti įrengtas apie 100-120 cm žemiau lubų. Taip šiluma bus išnaudojama kur kas racionaliau. Jei atstumas didesnis, energijos suvartojimas pirtyje žymiai padidėja, kadangi karščiausias oras lieka virš besikaitinančių žmonių galvų ir iš jo – jokios naudos. Be to, didesnis atstumas iki lubų reiškia, kad besimaudantieji pirtyje žymiai vėliaus pajus ateinantį garą.

Įrengiant plautus patartina apatinę jų dalį palikti atvirą – taip jie geriau vėdinasi. Taip pat patogu, jei gultai gali būti pakeičiami / nuimami. Taip patogiau valyti pirtį, be to, prireikus, lengviau prižiūrėti krosnį. Kas kelis mėnesius galima plautus nuimti, iššveisti, išnešus į lauką išdžiovinti saulėje.

Jungiant lentas paprastai daromi 6-8 mm tarpai, kad nesikauptų purvas, vanduo bei prakaitas lengvai nutekėtų žemyn. Taip pat paliekamas nedidelis tarpas ir tarp plautų bei sienos. Tai apsaugo plautus ir sienas nuo puvimo, pelėsių.

Mediena

Plautams įrengti dažniausiai naudojama liepos, juodalksnio, drebulės, uosio, alksnio mediena, bet galima rinktis ir iš kitų medienos rūšių. Svarbiausia – kad mediena nebūtų smalinga. Dėl to paprastai naudojama lapuočių mediena. Vis dėlto, geriau yra rinktis ne itin kietą medį: pavyzdžiui, ąžuolinės lentos čia nelabai tinka, nes tokia mediena pernelyg greitai įkaista. O juk sėdėti ant karšto suolo ne tik nemalonu, bet ir gali kilti pavojus nusvilti odą.

Puslapis 1 iš 3 Sekantis >>
Rašyti komentarą
Pranešti jei kasnors dar parašys komentarą šiam straipsniui
Komentarai
ramunas_pirties_piramides_pirtininkas
Parašė: 2012-02-24
šiaip jau pirties gultas turi būti patogus atlikti pirties procedūroms - turi būti saugus (su pakopa) tačiau pakopa neturi trukdyti priėjimui prie gulto. gulto plotis turi būti toks kad gulintis žmogus atmetęs alkųnes į šonus nejaustų ribojimo nuo sienos ar nuo krašto.
ramunas_pirties_piramides_pirtininkas
Parašė: 2012-02-24
straipsnis silpnokas - nepaaiškinta kodėl 90 cm, o ne 92 ar 88? kai nustatomas tas reikalingas plotis? koks aukštis turi būti ? ir aplamai - kodėl žmonės laikomi ožiais kurie laipioja per tas laktas? be to - suomių pirtininkų APLAMAI NĖRA jau nekalbant apie "geriausius"

Naujienlaiškis

Norėdami užsiprenumeruoti naujienlaiškį įveskite savo el. pašto adresą
Pirtininko išmintis
Keletą spygliuočių šakelių galite pridėti prie beržinės ar ąžuolinės vantos. Pakvėpuoti spygliuočių aromatu – tai tas pats, kas pavaikščioti kelias valandas po Varėnos miškus.
Skelbimai
Profesionalios pirtininko - masažuotojo paslaugos visoje Lietuvoje.
Dirbu su įvairaus dydžio grupėmis arba vienu žmogumi. Mano tikslas - suteikti kokybišką paslaugą, kad žmogus pajustų pirties malonumą, atsipalaiduotų ir...
Jauki ir nedidelė pirtis šalia Vilniaus tikros pirties gerbėjams. Puikiai pritaikyta vanotis ir vanoti.  Galima šveisti kūną druska, kava, moliu  ir kitomis priemonėmis. Vienu metu patogiai telpa 6 - 8 žmonės. Pirtyje stovi...
Atliekame įvairius staliui skirtus darbus. Įrenginėjame pirtis, priešpirčius, terasas ir pavesines. Konsultacija telefonu: +37068222436