Registruotis
Prisijungti
Greitoji paieška
Daugiau nei 350 pirčių visoje Lietuvoje!
Budapeštas – terminių šaltinių ir pirčių miestas
Straipsnio data: 2016-03-04

Sečeni pirtys

 

Greičiausiai Europoje nėra kitos sostinės, kurioje trykštų 80 geoterminių šaltinių ir veiktų kelios dešimtys viešųjų terminių pirčių. Dauguma iki šių dienų veikiančių pirčių yra istorinės, statytos prieš šimtą metų ar dar seniau.

Keltų įkurtas miestas romėnų laikais buvo vadinamas Akvinku (lot. Aquincum) – šio antikinio miesto griuvėsius galima pamatyti Vengrijos sostinėje. Teigiama, jog romėnai vietą savo įtvirtinimams pasirinko būtent dėl geoterminių šaltinių. Milžiniškų tuometinių termų griuvėsiai išlikę iki šių dienų.

budapestas_gelerto_pirtis_2.jpg 

Gelerto terminės pirtys

 

Su Akvinku siejamas ir dabartinis miesto pavadinimas: manoma, kad Budos pavadinimas kilęs iš slaviško žodžio, reiškiančio vandenį (voda), o šis yra tiesiog vertimas iš lotyniško Aquincum.

Tačiau miestą kadaise valdę romėnai nebuvo vieninteliai pirčių mėgėjai. Budapeštą XVI a. viduryje okupavo turkai. Miestas jų žinioje išbuvo apie 140 metų – per tą laiką buvo pastatyta keliolika įspūdingų pirčių. Turkų valdymo metais statytos pirtys buvo naudotos ne tik higienos, bet ir gydymo tikslais. Kelios jų veikia ir šiandien!

Geoterminių vandenų reikšmė turizmo plėtojimui mieste buvo suvokta jau tarpukariu. O 1934 m. Budapeštas buvo oficialiai paskelbtas SPA miestu.

 budapestas-kiraly-pirtis_2.jpg

Kiraly pirtis

 

Kiraly pirtis (Király fürdő) buvo pradėta statyti 1565 m. turkų valdymo laikotarpiu. Iki šių dienų veikiančioje pirtyje išlikę daug tradicinės turkiškos pirties elementų, tokių kaip kupolas bei aštuonkampis baseinas.

Rudas pirtis (Rudas fürdő) Budapešte iškilo 1550 m. turkų valdymo laikotarpiu. Šioje pirtyje iš viso yra 7 baseinai, iš kurių vienas didelis plaukimui skirtas baseinas. Aštuonkampį baseiną apšviečia natūrali šviesa, sklindanti pro 10 m skersmens kupolą. Po rekonstrukcijos Rudas pirtis atvėrė duris lankytojams 2006 m.

Lukács pirties kilmė taipogi yra turkiška. Nuo šeštojo dešimtmečio ši pirtis tapo Budapešto intelektualų ir menininkų mėgiama vieta.

Gelerto terminė pirtis (Gellért fürdő) ir viešbutis buvo atidaryti 1918 m., tačiau šioje vietoje anksčiau buvusi turkiška pirtis, o viduramžiais – ligoninė. Iš Gelerto kalvos trykštančio gydomojo vandens savybės buvo aprašytos dar XIII amžiuje. Art Nouveau stiliaus pastate įsikūrusios terminės pirties įžymybė – didysis plaukimo baseinas, kurį vainikuoja stiklinis stogas.

budapestas_rudas_pirtis_2.jpg 

Rudas pirtys

 

Sečeni terminė pirtis (Széchenyi-gyógyfürdő) – didžiausias tokio pobūdžio kompleksas Europoje. Šį terminių vandenų SPA centrą vandeniu aprūpina du terminio vandens šaltiniai, kurių temperatūra yra 74°C ir 77°C. Neobarokinio stiliaus pastatas iškilo 1913 metais miesto parke, o po keliolikos metų buvo išplėstas. Dabar čia veikia 3 lauko ir 15 vidaus baseinų, kurių vandens temperatūra siekia 18-36°C, ir, be abejo, daugybė skirtingų rūšių pirčių. 

 

Svetainės Pirtyje.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško Pirtyje.lt administracijos sutikimo draudžiama   

Rašyti komentarą
Pranešti jei kasnors dar parašys komentarą šiam straipsniui

Naujienlaiškis

Norėdami užsiprenumeruoti naujienlaiškį įveskite savo el. pašto adresą
Pirtininko išmintis
Pirtims netinkami sluoksniuotos struktūros akmenys.
Skelbimai
Profesionalios pirtininko - masažuotojo paslaugos visoje Lietuvoje.
Dirbu su įvairaus dydžio grupėmis arba vienu žmogumi. Mano tikslas - suteikti kokybišką paslaugą, kad žmogus pajustų pirties malonumą, atsipalaiduotų ir...
Jauki ir nedidelė pirtis šalia Vilniaus tikros pirties gerbėjams. Puikiai pritaikyta vanotis ir vanoti.  Galima šveisti kūną druska, kava, moliu  ir kitomis priemonėmis. Vienu metu patogiai telpa 6 - 8 žmonės. Pirtyje stovi...
Atliekame įvairius staliui skirtus darbus. Įrenginėjame pirtis, priešpirčius, terasas ir pavesines. Konsultacija telefonu: +37068222436